Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁCHRANA KOSTELA SV. MIKULÁŠE V PETROVICÍCH. STRUČNÁ HISTORIE KOSTELA Nejstarší kostel stával v Petrovicích uprostřed hřbitova, a to zřejmě již ve 2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁCHRANA KOSTELA SV. MIKULÁŠE V PETROVICÍCH. STRUČNÁ HISTORIE KOSTELA Nejstarší kostel stával v Petrovicích uprostřed hřbitova, a to zřejmě již ve 2."— Transkript prezentace:

1 ZÁCHRANA KOSTELA SV. MIKULÁŠE V PETROVICÍCH

2 STRUČNÁ HISTORIE KOSTELA Nejstarší kostel stával v Petrovicích uprostřed hřbitova, a to zřejmě již ve 2. polovině 14. století. Jeho patrony byli páni z Vartenberka. Roku 1636, během třicetileté války, tudy táhli na Pirnu švédští vojáci. Při drancování obce kostel vyhořel, obnoven byl až po dvaceti letech. V roce 1793 byl vystavěn kostel nový, zasvěcený sv. Mikuláši. Teprve po více než sto letech, v roce 1904, k němu byla přistavěna věž. V závěru srpna 1813 Petrovicemi prošla válečná vřava, předzvěst bitvy u Chlumce, v níž armády Rakouska, Pruska a Ruska porazily vojska císaře Napoleona. V bitvě padly nebo byly zraněny tisíce vojáků a kostel se stal lazaretem i skladištěm. V této době byl značně poškozen.

3 Historické foto kostela

4 INTERIÉR KOSTELA PŘED PROPADEM STŘECHY

5 11.7.1988 v 18,33h, se z důvodu neřešeného, špatného technického stavu krovu střecha kostela propadla

6 POHLED DO LODI ZŘÍCENÉHO KOSTELA

7 Počátkem 90. let bylo torzo stavby zajištěno betonovým věncem, z oken lodi byly demontovány vitráže a okna byla zazděna. Presbytář, ve kterém zůstalo torzo hlavního oltáře, byl krytý nízkou provizorní stříškou bez původního sanktusníku.

8 2002 - 2004 Při jednáních s Římskokatolickou farností Petrovice se ukázalo, že vlastník nemá žádný plán na záchranu kostela. Obec Petrovice se s Arciděkanstvím dohodla na bezúplatném převzetí kostela do vlastnictví obce s tím, že se pokusí kostel jako kulturní dědictví a dominantu obce zachránit. K zapsání vlastnického práva na Obec Petrovice došlo v prosinci 2004.

9 OBČANSKÁ AKTIVITA K rozhodnutí o převzetí kostela do vlastnictví obce přispěla i občanská iniciativa. Skupina nadšenců, která se později přeměnila na Petrovický spolek pro obnovu a zachování tradic, přišla s myšlenkou zdevastovaný objekt oživit a postupně znovu začlenit do života obce, jako netradiční kulturní zařízení. Tuto myšlenku se spolku ve spolupráci s obcí podařilo postupně uvádět do života. V torze kostela byly pořádány kulturní vystoupení, besedy, výstavy. Děti ZŠ hrály v kostele „Živý Betlém“ i Pašijové hry.

10 PO POČÁTEČNÍM PŘEŠLAPOVÁNÍ na místě jsme dospěli k dvěma poznáním, že: 1.se nám nepodaří zajistit prostředky na celkovou obnovu kostela najednou a musíme se vydat cestou postupných kroků. 2.nechceme obnovu kostela směřovat k dosažení původního stavu, ale chceme co možná nejvíce zachovat stav, kdy je kostel zalit denním světlem a v noci je z kostela vidět na hvězdy.

11 ČÍM JSME ZAČALI V roce 2010 se nám, za vydatného přispění dárce, podařilo opravit zavěšení zvonu, nainstalovat nové srdce zvonu a elektronické odbíjení. Obec ze svého rozpočtu pořídila elektrický pohon zvonu a 3. listopadu byla slavnostně obnovena tradice pravidelného vyzvánění z věže petrovického kostela. Při této příležitosti se rozhodl Petrovický spolek uspořádat veřejnou sbírku, ze které by byly pořízeny věžní hodiny.

12 VEŘEJNÁ SBÍRKA NA VĚŽNÍ HODINY Sbírka vynesla bezmála 100.000,-- Kč Věžní hodiny byly pořízeny v roce 2013. Zvonařství Rudolf Perner dodalo a nainstalovalo do věže kostela 3 nové ciferníky s ručičkami, elektrickým hodinovým strojkem, ovládaným stejně jako odbíjení a vyzvánění zvonu satelitem řízenými hodinami.

13 DALŠÍ AKTIVITY PETROVICKÉHO SPOLKU NA PODPORU OBNOVY KOSTELA Petrovické oplatky a Petrovické vánoční ozdoby s motivem kostela. Tyto aktivity slouží k propagaci obce a kostela a z každého prodaného kusu jde spolku cca 5,--Kč na financování kulturních aktivit v kostele.

14 PŘEDNÁŠKA JIŘÍ GRYGAR

15 KONCERTY, AKCE

16 VÝSTAVY, VÁNOČNÍ SETKÁNÍ

17 VÝSTAVKA PRACÍ DĚTÍ MŠ U PŘÍLEŽITOSTI DNE KOSTELŮ

18 JAK JSME POKRAČOVALI Rok 2012 – restaurování 4 ks vitráží z oken lodi kostela – dotace z Programu na obnovu kulturních památek ÚK. Rok 2013 – Petrovické muzeum PRV OSA IV. LEADER 9. výzva MAS. Rok 2014 – restaurování celkem 3 ks vitráží v presbytáři z Programu na obnovu kulturních památek ÚK. Podpora obnovy kulturních památek MK ČR, Nadace The fridens of Czech Heritáge. Rok 2015 – Zastřešení kostela – dotace ROP Severozápad

19 OBNOVENÉ VITRÁŽE

20 MUSEUM

21

22 ZASTŘEŠENÍ KOSTELA – REVITALIZACE STŘEDU OBCE Dotace ROP Severozápad Celkové náklady: 12.227.366,--Kč Dotace : 10.393.261,--Kč Doba realizace : 5 měsíců

23 Montáž krovu

24

25 Montáž Sanktusní věžičky

26 Kostel západní pohled

27 Pohled na novou střechu z venku a zevnitř

28 Současný interiér

29 SOUČASNOST I když zdaleka nemáme hotovo, kus práce na záchraně dominanty obce se podařilo a určitě Vám to stojí za pohled na vlastní oči. Tak přijďte, rádi Vás provedeme. O prázdninách máme otevřeno v sobotu a v neděli 10 – 17 hod. s polední přestávkou 12 – 13 hod. V ostatních termínech je možné domluvit individuální termín na tel.: 475 226 171 nebo 602 655 470.


Stáhnout ppt "ZÁCHRANA KOSTELA SV. MIKULÁŠE V PETROVICÍCH. STRUČNÁ HISTORIE KOSTELA Nejstarší kostel stával v Petrovicích uprostřed hřbitova, a to zřejmě již ve 2."

Podobné prezentace


Reklamy Google