Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Embedded procesory a systémy. Úvod do embedded systémů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Embedded procesory a systémy. Úvod do embedded systémů."— Transkript prezentace:

1 Embedded procesory a systémy

2 Úvod do embedded systémů

3 Embedded systémy (též Embeded Computing) se v češtině se nejčastěji označují přívlastkem vestavné, zabudovatelné či zástavbové, případně vložené či vnořené (dále již jen „vestavné systémy“). Patří v současnosti k nejrychleji se rozvíjející oblasti v automatizaci a řízení. Pod názvem vestavné systémy se skrývá zabudování malých bezúdržbových počítačů do čehokoliv, co chceme řídit, měřit, ovládat a nebo s tím komunikovat. Jedná se vlastně o jakousi rozprostřenou inteligenci. Vývoj směřuje vlastně k systémům, kdy například většinu prostředků v domácnosti budou ovládat jednotlivé malé „mikropočítače“ a celek podle zadání rodiny bude tento systém řídit a kontrolovat.

4 Jiný příklad je, že na místo velké řady „kotelníků“ v různých domech budou práci kotelen hlídat opět vestavné systémy, které v případě potřeby kdy jejich možnosti již nebudou dostačovat se obrátí na centrální systém. Pokud ani ten automaticky nevyřeší problém, pak informuje obsluhu – tj. kotelníka v bílé košili, který buď na dálku upraví program pro vestavný systém, nebo zavolá opraváře.

5 Takže tyto systémy poskytují potřebnou inteligenci větším systémům, jejichž jsou součástí. Jedním z hlavních požadavků je, že musí být plně schopné plnit své funkce bez zásahu člověka v průběhu dlouhého časového intervalu. Proto je při vývoji hlavní důraz kladen na energetickou spotřebu, spolehlivost a robustnost. Autonomní činnost je nezbytná především všude tam, kde reakce člověka jsou příliš pomalé, předvídatelné nebo nežádoucí. Dále například systémy, které pracují v reálném čase, musí být velmi rychlé při vykonávání daných funkcí.

6 Další klíčovou charakteristikou většiny vestavných systémů je, že by měly být neviditelné (skryté), což znamená, že by je uživatel neměl považovat za počítač. V dnešní době existuje i na našem trhu velké množství různých vestavných zařízení. Těchto vestavných zařízení je celá řada a jsou velmi rozdílné jak co do výkonu, tak spotřeby a vhodného použití. Bývají často postaveny na procesorech s architekturou ARM, MIPS, Coldfire a mnoha dalších. Profesionální vestavná zařízení jsou většinou určena pro průmyslové použití a mohou obsahovat jistící a ochranné prvky pro práci v náročnějších podmínkách. Tato zařízení jsou však velmi drahá a často i špatně dostupná.

7 Další poměrně velká část těchto systémů jsou skoro běžné osobní počítače. Ty poskytující velmi vysoký výkon a množství periferních vstupů a od běžných osobních počítačů se liší především velikostí základní desky. Tyto systémy mohou sloužit v průmyslu a obchodu například pro:  průmyslovou automatizaci,  testování a měření,  zdravotnické přístroje,  topení a vzduchotechnika,  dálkové monitorování,  řízení pohybu,

8  prodejní zařízení,  a mnoho jiných.

9 Vestavěné počítačové systémy, budou hrát dominantní roli v nadcházejících desetiletích. Budou poskytovat účinnější služby v tradičních oblastech aplikací, jako je letectví, vojenské, telekomunikace a řízení procesů. Vzhledem ke klesající ceny hardwaru a trendu všudypřítomné sítě, se stanou vestavné počítače klíčovou částí mnoha běžných aplikací a výrobků pro domácnost v oblastech, kde se bude požadovat úroveň spolehlivosti a předvídatelnosti, který se však neočekává od tradičních počítačových programů. To si ale vyžádá takové postupy a návrhy procesů, které jsou účinné a spolehlivý, ale který budou rychle realizovatelné, stejně jako schopnost budovat s minimálním úsilím řadu vlastních verzí téhož produktu.

10 Obecně platí, že vestavěný systém není nikterak striktně definovatelný pojem, protože většina systémů má nějaký prvek umožňující rozšiřitelnost a programovatelnost. Například u Palmtopů a PDA jsou shodné některé prvky s vestavnými systémy, jako jsou operační systémy a mikroprocesory umožňující různé aplikace, které mohou být použity při připojení periferií. Navíc, i systémy, u kterých není programovatelnost jejich primární funkcí je nezbytné mít možnost podpory aktualizací softwaru.

11 Jelikož technologie vestavných systémů jsou v současné době nejrychleji rostoucím odvětvím a Evropa má v této oblasti dominantní postavení. Pro rozvoj a upevnění tohoto postavení zřízena iniciativa Embedded System Technology Platform (ESTP), která má spojit síly průmyslu a akademické sféry, a která se zabývá oblastí aplikací - velké systémy ze sektorů letectví, automobilového průmyslu, lékařské péče a výroby, mobilní objekty (zvířata a lidé), privátní infrastruktura (domácnosti, domy a úřady), hlavní infrastruktura (letiště, města, dálnice).

12 Vlastnosti :  Vestavné systémy jsou navrženy tak, aby byly použity pro konkrétní úkol, na místo toho, aby sloužily pro všeobecné použití. Některé z nich mají omezení času činnosti (watchdog), a to z nejrůzných důvodů. Jiné zase mají snížené požadavky na minimum (musí být relativně jednoduché) z čehož plynou nízké náklady.  Vestavné systémy jsou vždy samostatná zařízení. V nějakém větším systému může být celá řada těchto zařízení, z nichž některá slouží jako řídící části a jiná zase pro nastavení jednotlivých částí celého zařízení a jejich testování.

13  Programy pro tyto vestavěné systémy jsou označovány jako firmware a obvykle se ukládají v paměti ROM, nebo Flash paměti. Pracují pak jen s omezenými prostředky a počítačový hardware má málo paměti, případně nemá klávesnici, atd.  Většinou se vyznačují velmi malým příkonem.  V případech, kdy je to možné, je pak v kompaktním provedení bez točivých částí, ale třeba s pamětí Flash a procesorem s pasivním chlazením.

14  Konektory rozhraní jsou většinou standardní, aby dovolily propojení s běžnými periferními zařízeními. Často se používají vestavné počítače v panelovém provedení s dotykovou obrazovkou (TouchScreen).  Standardní počítačové, komunikační a paměťové vybavení i dobrá grafika dovolují komfortní dialog s operátorem, vizualizaci, monitorování a dokumentování stavu řízeného objektu či procesu.  Mohou být samostatným řídicím systémem nebo jedním z podsystémů pro náročnější aplikace, případně centrálním modulem. Podobně lze využít i kompaktní vestavný počítač bez obrazovky.

15 Historie  Snad jako první moderní vestavný systém byl použit v Apollo Guidance Computer, který vyvinul Charles Stark Draper v laboratoři MIT Instrumentation. Každá raketa, jež létala na měsíc, obsahovala dva tyto systémy.  Tato zařízení řídila navigační systém a Apollo Lunar Module – LEM (dřívější název byl Lunar Excursion Module). Tyto systémy byly považovány za velmi riskantní část celého projektu Apollo. První masově vyráběný vestavný systém byl potom až řídící počítač pro americkou nukleární raketu Minuteman LGM- 30 v roce 1961.

16  Od výše jmenovaného prvního vestavného počítače, který byl vyvinut pro Apollo, došlo k velkému pokroku. Toho bylo dosaženo i díky vojenskému vývoji v 60. letech, kdy se vestavné počítače montovaly do raket.  V polovině 80. let došlo k integraci součástek, které byly integrovány do jediného čipu spolu s procesorem, díky čemuž vznikl název „jednočipový počítač“.  Dnes se tyto vestavné systémy běžně využívají v bankomatech, platebních terminálech, v PDA, herních konzolách, ve vybavení domácností, v lékařských přístrojích, dopravě i v různých průmyslových odvětvích.

17 Platformy  Existuje celá řada CPU architektur, které jsou používány při návrhu vestavných systémů jako například procesory: ARM, 8051, Atmel AVR, H8, Power PC, X86, PIC, MIPS,, M32R a řada dalších. To však ale kontrastuje s trhem stolních počítačů, který je obsazen několika konkurenčními architekturami, což jsou: Intel x 86, AMD x 86, Apple, Motorola, IBM. V současnosti v tomto odvětví při vzrůstající oblibě Javy, je tendence do budoucna odstranit závislost na specifickém procesorovém hardwaru.  Členění základních desek vestavných počítačů, nazývaných též jednodeskové počítače (SBC – Single Board Computers), je především podle velikosti. Dělí se na desky 3,5″, 5,25″, Epic a Mini ITX.

18  Desky 3,5″ se vyznačují malými rozměry, 146×102 mm, integrovaným procesorem, slotem pro SDRAM SO-DIMM (umístěn většinou na spodní straně desky společně se slotem pro kartu CF) a různou kombinací portů IO. Typickým zástupcem těchto desek je WAFER.  Desky 5,25″ mají dvojnásobnou velikost (146×203 mm). Procesory mohou být integrovány na desce, ale i vloženy do patic. Desky jsou osazeny slotem pro paměti DDR a opět poskytují širokou škálu portů IO, kterých je zde větší počet než u 3,5″ desek. Typickým zástupcem je NOVA.

19  Desky Mini ITX jsou nejvyšší řadou vestavných desek a se přibližují se standardním základním deskám. Jejich rozměry jsou pouze 170×170 mm. Osazeny jsou komponenty a periferiemi běžných PC a obvykle i stejnými procesory. IO porty jsou opět stejné jako u standardních základních desek a zahrnují již sloty PCI, Mini PCI, PCIe nebo PCMCIA. Typickým zástupcem těchto desek je KINO.  Desky Epic mají slotem PC/104+ nebo PCI-104, procesory mohou být integrovány přímo na desce, nebo v paticích. Rozměry těchto desek jsou 165×115 mm a mají slot pro SDRAM SO-DIMM umístěným na spodní straně desky a různou kombinací IO portů. Typickým zástupcem těchto desek je Epic NANO.

20  Standard PC/104 Přestože PC/104 moduly byly vyráběny již od roku 1987, formální specifikace nebyla zveřejněna do roku 1992. Od té doby však zájem o PC/104 měl raketový růst, kdy se objevilo více než sto různých PC/104 modulů od více než třech desítek výrobců. V roce 1992 byla přijata specifikace pro vestavěné aplikace sběrnice PC a PC / AT jako základní dokument v IEEE P996.1. Číslo 104 je pak konektor se 104 piny, na kterých jsou signály sběrnice ISA a k tomu ještě další piny pro zajištění integrity sběrnice. Signály časování i napěťové úrovně jsou stejné jako na sběrnici ISA, ale nejsou tam tak striktní požadavky.

21  V této specifikaci jsou též uváděny rozměry desky a možnosti stohování (uspořádání jednotlivých desek na sebe – jako do stohu).

22 Další standardy  Podobně jsou realizovány i další standardy jako jsou - PC/104- Plus, PCI/104, PCI/104-Express, PCIe/104, EBX,EBX Express, EPIC, EPIC Express, Adopt A Spec EPIC a EPIC Express  Proto mohou výrobci pro průmyslové účely používat těchto vkládaných technologií i v omezeném prostoru a při tom využívat standardní architektury systému s veškerou podporou, což přináší mnoho výhod jako je vysoká spolehlivost, robustnost, rychlý přenos dat, škálovatelnost a dostupnost a to vše při zachování kompatibility se stávající infrastrukturou.

23 Software  Software, psaný pro řadu vestavných systémů, obzvláště pro takové, jež nemají diskovou jednotku se nazývá firmware, což je software uložený přímo v hardwarovém zařízení buď v paměti ROM nebo Flash paměti.  Programy na těchto systémech často běží v reálném čase a s omezenými hardwarovými zdroji. Často tu nejsou ani jakékoliv diskové mechaniky, operační systém, klávesnice či obrazovka.  Protože se předpokládá, že přístroje, které běží pod těmito vestavnými systémy budou pracovat dlouhou dobu, je firmware vyvíjen mnohem pečlivěji než software pro osobní počítače.

24  Musí být schopné se samy restartovat v případě selhání systému, což je realizováno watchdogem restartujícím počítač.  Často využívá operační systém Windows XP Embedded, který vychází z Windows XP Pro, ale má pouze jen takové vlastnosti, které jsou potřeba pro zamýšlený účel využití počítače. Protože se jedná vlastně o velmi ořezaný operační systém, pak ho lze umístit do paměti Flash.

25 Nástroje Stejně jako počítačoví programátoři, návrháři vestavných systémů užívají překladače, assemblery a debuggery k vývoji software pro tyto systémy. Tyto nástroje pochází z několika zdrojů:  softwarové společnosti, které se specializují na trh s vestavným softwarem,  přenositelný software z GNU,  někdy mohou být užity i vývojové nástroje pro osobní počítače, pokud má vestavný procesor blíže k běžnému procesoru v PC

26 Ladění Ladění je obvykle prováděno pomocí speciálního emulátoru nebo pomocí jiných nástrojů k odstraňování chyb, který zvládne přerušit provádění interního mikrokódu, který ovládá mikrořadič. Vývojáři zde často používají krokování a přerušovací body (breakpoints).

27 Java v embedded systémech Java je vhodným jazykem pro programování aplikací pro vestavné systémy, které jsou schopny připojení k Internetu. Důvodem je, že lze kompilovat javové aplikace ve formátu nezávislém na procesoru, který může být stažen z Internetu jakýmkoliv procesorem, na kterém běží Java virtual machine a interpret příkazů. Naopak vykonávání kódu v Javě je pomalejší než v jazyce C, což není vhodné pro aplikace, kde je program přímo uložen na disku a vykonáván přímo lokálním procesorem.

28 Uživatelské rozhraní Uživatelských rozhraní pro vestavné systémy je velké množství. Návrháři rozhraní v PARC, Apple Computer, Boeing a HP se snaží minimalizovat počet akcí, které musí vykonat uživatel. Například jejich systémy jsou vybaveny pouze dvěma tlačítky k ovládání menu. Také dotyková obrazovka minimalizuje počet akcí, které musí vykonat uživatel. Jiným způsobem je minimalizování a zjednodušení počtu a typu výstupu. Také světelnými výstupy lze velmi zjednodušit uživateli práci se systémem.

29 Například standardní testovací rozhraní Boeingu zahrnuje tlačítko a světla. Pokud stisknete tlačítko, světla se rozsvítí, pokud uvolníte tlačítko, světla, která signalizují selhání systému zůstanou zapnutá. Barvy tlačítek nejsou voleny náhodně, červená například signalizuje závadu, žlutá možnost závady a zelená svítí, pokud je běh zařízení v mezích.

30 Tato zařízení mívají rozhraní IDE nebo SATA a sloty pro karty Compact Flash. Pro připojení klávesnic a myší jsou k dispozici porty PS/2 nebo USB a pro zobrazení informací pak výstupy VGA, DVI nebo LVDS, popř. TV výstup. Pro rozšíření obsahují i sloty PCI, Mini PCI, PCMCIA nebo PC/104+. Pro komunikaci bývají vybaveny konektory Ethernet, popřípadě WiFi a sériovými porty RS232/422/485.

31 Start systému Všechny typy vestavných systémů mají speciální kód, který se provádí při startu systému. Obvykle tento kód znemožňuje přerušení provádění, nastavuje elektronické součásti a testuje počítač (RAM, CPU a software). Po provedení tohoto kódu se spustí aplikační kód.

32 Vestavěné testy Většina vestavných systémů má určité množství vestavěných testů, které se provádí samočinně. Příklady několika základních testování: 1. Testování počítače:  CPU,  RAM,  programové paměti.  tento test nejčastěji běží po zapnutí přístroje. U přístrojů, které jsou kritické na bezpečnost, tento test běží v pravidelných intervalech. 2. Testy periferií, které simuluje vstupy a čtení nebo kontrolují výstupy.

33 3. Testování napájení, kdy se testuje odběr jednotlivých částí a kontroluje vstupní napájení např. baterii. 4. Komunikační testy, při kterém se prověřuje příjem jednoduché zprávy z připojené jednotky obdobně jako u Internetu ICMP „ping“, dále testy připojených kabelů, bezpečnostní testy, testy operačního systému atd.

34 Režimy spolehlivosti Míra spolehlivosti je závislá na požadavcích uživatele a určení, k čemu je dané zařízení navrženo. Je zde několik typů spolehlivosti :  systém nelze jednoduše bezpečně odpojit (např. kontrolní systémy pro navigaci),  vypnutí systému by znamenalo velkou finanční ztrátu (například telefonní přepínače, tovární kontrolní zařízení),  systémy, které nemohou běžet, pokud není systém zcela stabilní (např.: medicínské přístroje).

35 Embedded systémy a Internet Vestavné systémy se zasloužily o vznik termínu „digital home“ (digitální domácnost), který se vztahuje k digitalizaci všech forem zařízení spotřební elektroniky a jejich propojení do sítě. Dnes jsou již k dispozici základní prostředky například.:  digitalizace médií,  levné paměti,  přenosná zařízení  rychlé sítě. Tato zařízení by byla vybavena chytrým mikroprocesorem, který by podporoval připojení k Internetu, dále by měla mít webový prohlížeč a obrazovku pro zobrazování informací z webu, nástroje pro tvorbu programů, grafické programy…stejně jako osobní počítač.

36 Uživatelé budou moci naprogramovat přístroj tak, aby získával informace o počasí a podle toho reguloval teplotu v domě. V neposlední řadě uživatelé budou moci kontaktovat zařízení vzdáleně pomocí Internetu, za účelem seřízení nastavení a podobně. Také tato zařízení založená na Internetovém připojení budou v budoucnu schopna stahovat ze sítě automaticky data například filmy, multimediální obývací pokoj bude mít digitální televizor, který bude mít stejně funkcí jako osobní počítač čili webový prohlížeč, stereo schopné stahovat hudbu, video kameru která bude schopna nahrávky posílat přímo na web a vložit přímo na rodinnou webovou stránku.

37 Mnoho společností soutěží ve vývoji těchto systémů, které umožňují připojení k Internetu. Postupně vznikne nové průmyslové odvětví, které se bude zabývat vytvářením produktů zvyšujících kvalitu lidského života, zlepšováním životního prostředí, zvyšováním úspor energie… Představitelem je například PDA (Personal Digital Assistant), který by se automaticky dokázal připojit na síť v automobilu, na domácí síť, umožnil by přístup do sítě v kanceláři, elektronicky by monitoroval zdravotní stav, životní prostředí atd.

38 Výběr jednočipového mikropočítače Výběr procesoru je jedním z kritických rozhodnutí, které ovlivňují úspěch či selhání celého projektu. Hlavním cílem je volba procesoru s nejnižší pořizovací cenou při splnění všech nezbytných požadavků stanovených zadáním. Spolehlivost zvyšuje fakt, že stále více inteligentních periferií je integrováno přímo na čipu. To proto, že se provádí testování již během výroby. Dále zde hraje roli i komfort při ovládání, pro který jsou dedikované (vyhrazené) instrukce procesoru. Paměti používané v těchto vestavných systémech se dělí na ty, které zachovávají data po vypnutí napájení :

39  ROM,  EPROM,  EEPROM,  FLASH.

40 A dále na paměti typu RAM. Poměr mezi pamětí RAM ku ROM se pohybuje v současné době 1:16 až 1:8. To proto, že více paměti RAM umožňuje použít při vývoji perspektivnějších vyšších programovacích jazyků. Tam, kde se nepředpokládá změna kódu programu postačí levnější paměti ROM. Tam, kde tento stav nevyhovuje a je třeba změna kódu programu pak jsou výhodné byť dražší paměti EPROM, EEPROM a FLASH.

41 K procesorům používajících fázový závěs (PLL) lze připojit krystaly s nižšími kmitočty, kde jsme schopni redukovat rušení a vyhnout se stínění, které by bylo potencionálně nutné pro krystaly s vyššími kmitočty. Požadavky bateriově napájených zařízení daly popud ke stále snižující se hodnotě napájecího napětí. V komplexnějších zapojeních však se naráží na problém výskytu několika druhů napájecích napětí, na což je třeba brát ohled.

42 Těžiště při samotné realizaci projektu je v oblasti návrhu a testování softwaru. Vhodná volba vývojových a podpůrných nástrojů nám ušetří spoustu zbytečných komplikací. Není důvod se obávat nasazení vyšších programovacích jazyků. Kvalita výsledného kódu u moderních kompilátorů je srovnatelná s programem napsaným v jazyku symbolických adres.

43 Obecná kritéria pro výběr procesoru  integrace pamětí typu RAM, FLASH, EEPROM na čipu,  integrace inteligentních periferií na čipu (UART, ADC, PWM, PCA, WATCHDOG, atd.),  možnost řízení kmitočtu pomocí fázového závěsu (PLL),  možnost nastavení režimu snížené spotřeby,  snížené vyzařování, rušení (EMI),  podpora programování ISP, IAP,  volba 8/16/32bitového procesoru,

44  5 V kompatibilní piny u architektur s napájecím napětím < 5 V,  dostatečná rezerva v/v pinů,  provozní teploty pro vojenské a průmyslové aplikace,  návaznost na ostatní použité součástky,  dostupnost softwarového vybavení pro návrh programu procesoru,  zavedená architektura procesoru,  dostupnost procesoru na trhu,  perspektiva produkce procesoru (kompatibilní náhrady) v budoucnu,

45  cena,  reálné požadavky navrhované aplikace (aplikace směřovaná na výpočty, komunikaci či obojí). Při volbě procesoru lze vycházet z produkce následujících firem  Atmel - http://www.atmel.com/,http://www.atmel.com/  Fujitsu - http://www.fme.fujitsu.com/,http://www.fme.fujitsu.com/  Microchip - http://www.microchip.com/.http://www.microchip.com/

46 Atmel Firma Atmel je dobře zavedenou firmou na českém trhu. V posledních letech získala velkou popularitu díky novým klonům procesorů řady 8051 s integrovanou pamětí typu flash a rozšiřujícími periferiemi na čipu. Vývoj firmy u jednočipových mikroprocesorů je směřován do dvou hlavních směrů  AVR 8bit RISC Procesory AVR jsou určeny spíše do malých aplikací řádově několika kB kódu. Výhodou architektury RISC je schopnost poskytnout vyšší výpočetní výkon oproti klasické architektuře CISC procesoru 8051.  Procesory s jádrem 8051 Přestože původní architektura pochází z roku 1980 je dosud v oblibě u řady vývojářů. Toto je zapříčiněno tím, že dochází k neustálému obohacování funkcí a vlastností původního procesoru při zachování zpětné kompatibility.

47 Nevýhodou procesoru 8051 je omezení vyplývající z 8bitové architektury a velikosti adresního prostoru 64 kB.

48  Procesory AT91SAM7X128 - 512 Vývojová kit pro tento 32bitový mikrokontrolér vyrábí firma Kramara. Procesor AT91SAM7X512 na bázi jádra ARM7 pracuje na frekcenci 18,432MHz. Na kitu lze pracovat se 128 kB interní paměti RAM, 128/256/512 kB interní paměti Flash a datovou pamětí 512 kB pro ukládání webových stránek. Vývojový kit obsahuje konektro RJ-45 pro připojení datové sítě ethernet, konektror USB a konektor JTAG pro ladění přímo na desce. Napájení je v rozsahu 3,0 až 3,6 V.

49 Díky jádru ARM7 je zde velká podpora opensource aplikací. Pro psaní aplikací je doporučen vývojový systém na bázi Eclipse+GCC+OpenOCD. Dále je velice výhodné využití systémů pracujících v reálném čase RTOS, mezi jednu z nejzdařilejších implementací patří FreeRTOS.

50  Procesory AT91SAM7S256 Vývojová kit pro tento 32bitový mikrokontrolér vyrábí firma Kramara. Procesor AT91SAM7S na bázi jádra ARM7 pracuje na frekcenci 18,432MHz. Na kitu lze pracovat se 64kB interní paměti RAM, 256kB interní paměti Flash. Vývojový kit obsahuje konektro USB-B pro možnost programování přes program SAM- BA či pro ladění aplikací, které komunikují přes rozhraní USB a rozhraní JTAG které krom standardního JTAG rozhraní obsahuje i RS-232 v TTL úrovních. Napájení je v rozsahu 3,0 – 3,6 V.

51 Díky jádru ARM7 je zde velká podpora opensource aplikací. Pro psaní aplikací je doporučen vývojový systém na bázi Eclipse+GCC+OpenOCD. Dále je velice výhodné využití systémů pracujících v reálném čase RTOS, mezi jednu z nejzdařilejších implementací patří FreeRTOS.

52 Fujitsu Firma Fujitsu se zabývá vývojem 8, 16 a 32bitových procesorů se zaměřením na automobilový průmysl. Distribuci pro Českou Republiku provádí firma EBV Elektronik. V případě procesorů firmy Fujitsu se jedná o velice ambiciózní procesory vhodné i pro náročné aplikace. K dispozici je volně plně funkční vývojové prostředí pro návrh aplikací v jazyku C. Programování procesorů je řešeno přes sériový port. Velká nevýhoda je malá prezentace v odborných kruzích a z toho plynoucí obavy vývojářů z něčeho nového. Procesory nejsou distribuovány v maloobchodní síti.

53 Microchip Firma Microchip je předním výrobcem riskových procesorů PIC. Většina procesorů je typu EPROM což, má pozitivní vliv na snížení ceny výsledného zařízení, ale přináší určitá úskalí během vývoje. O nasazení vyšších programovacích jazyků pro náročnější aplikace nelze uvažovat z důvodu velikosti paměti programu. Procesory PIC mají některé velice zajímavé vlastnosti (spotřeba, rychlost zpracování, cena, aj.), ale jsou spíše vhodné pro proprietární řešení u aplikací do několika kB kódu. Základní vývojové prostředí je volně k dispozici na webových stránkách firmy Microchip.


Stáhnout ppt "Embedded procesory a systémy. Úvod do embedded systémů."

Podobné prezentace


Reklamy Google