Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_06.03.42. Název výukového materiálu: OD PROSPERITY KE KRIZI – hospodářský rozkvět a nový životní styl ve světě Autor: Mgr. Pavla Rosyvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_06.03.42. Název výukového materiálu: OD PROSPERITY KE KRIZI – hospodářský rozkvět a nový životní styl ve světě Autor: Mgr. Pavla Rosyvková."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_

2 Název výukového materiálu: OD PROSPERITY KE KRIZI – hospodářský rozkvět a nový životní styl ve světě Autor: Mgr. Pavla Rosyvková Datum: Listopad 2011 Předmět: Dějepis Cílová skupina: 9. ročník Anotace: Žáci získají základní informace, které popisují hospodářskou konjunkturu 20. let 20. století. V oblasti zábavy formou obrazového přehledu si osvojí informace z každodenního života. Dozví se informace o jednotlivých důležitých směrech zábavy či osobnostech. Rozsah informací je veden podle učebnice pro daný ročník.

3 OD PROSPERITY KE KRIZI HOSPODÁŘSKÝ ROZKVĚT a NOVÝ ŽIVOTNÍ STYL

4 ZÁPIS DO SEŠITU Nejvýkonnější hosp. v letech , rozvoj pásové výroby (automobilový pr.). Domácnosti vybaveny elektrickými přístroji. Vyspělost státu se měřila ekonomickými výsledky + vybaveností domácností, lékařskou péčí, počtem aut na 1 obyv., možností mít rádio či telefon. Nový životní styl = stěhování lidí do měst, zájem o zábavu – hlavně film (němé grotesky, westerny, ozvučené muzikály) a sport. Obnoveny olympijské hry. 20. léta – vliv USA = jazz, Hollywood – Walt Disney, Charles Chaplin, od 1929 udělován Oscar. Nové umělecké směry = KUBISMUS (rozložení geometrických tvarů) a SURREALISMUS (malování fantazie a snů).

5 Hospodářský rozkvět  Překonávání poválečné krize v 1. polovině 20. let, poté výroba vzrostla a zastavil se růst nezaměstnanosti.  Rozvoj průmyslu díky PÁSOVÉ = SÉRIOVÉ VÝROBĚ, zemědělství stačilo vyrobit dostatek potravin.

6 Pásová výroba – v automobilovém průmyslu zkrátila čas výroby 1 auta z 12, 5hod na 1, 5hod. Tím se stal automobil levnější a dostupnější většímu počtu lidí. Popiš princip pásové výroby podle obrázku.

7 Ford uskutečnil nápady Eli Whitneyho, který vyvinul jednu z prvních montážních linek s použitím univerzálních součástek. Díky tomu bylo možno uvést do provozu velmi levnou, opakovatelnou a spolehlivou výrobu. Použití pásové dráhy k pohybu vozů k dělníkům bylo v tomto průmyslovém odvětví unikátní a rychle se stalo oblíbeným způsobem výroby. Jakmile se totiž stala práce jednoduchou a opakující se, bylo možné najmout nezkušené pracovníky, kteří se mohli rychle naučit jednoduché úkoly. Model Ford T

8 Další vymoženosti domácností Vyjmenuj všech 7 důležitých novinek v domácnosti

9 Stěhování do měst  Pohodlnější bydlení v nájemních činžovních domech, rodinných vilkách.  Pro dělníky se stavěly celé čtvrti.  Výběr zboží nabízely obchodní domy. Na nějakém obrázku najdi symbol moderních měst.

10 Po práci se lidé mohli bavit v … Pojmenuj jednotlivé druhy zábavy:

11 FILM Walt Disney Gerschwin Filmová studia MGM Paramount Pictures

12 Jazz (vyvinul se z afroamerické hudby v níž se prolínaly černošské folklorní vlivy s bělošskou hudbou přistěhovalců z Evropy) a Swing (je jazzový styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století a v němž došlo k širšímu uplatnění jazzu jako populární taneční hudby a k míšení černošských a bělošských prvků) Louis Armstrong Glen MillerBenny Goodman Orchestra Jazzové kapely ve 20. letech

13 Kubismus (avantgardní umělecké hnutí, které předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně) – Pablo Picasso

14 Surrealismus – Salvador Dalí

15 POUŽITÉ ZDROJE: Čapka F., Dějepis. Novověk, moderní dějiny. Nová Škola ISBN , s Obrázek Fordovy pásové výroby  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Fordovy pásové výroby 2  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Fordovy pásové výroby 3  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Článek o Ford motor company  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek gramofonu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Fordovy pásové výroby  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek mandlu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek prvních elektrických spotřebičů  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek reklamního plakátu na vysavač  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek obchodního domu v Torontu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek výstavby mrakodrapu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek pražského nájemního domu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Hemingwaye v kavárně  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Josephine Bakerové  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek tanečního sálu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek plakátu z výstavy v Chicagu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek jazzové kapely  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:  

16 Obrázek symbolu Hollywoodu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Walta Disneyho  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Charlie Chaplina  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek plakátu k filmu Laurela a Hardyho cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek westernového plakátu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Paramount pictures brány  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek MGM stufií  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek 1. předávání ceny Oscar  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek sošky Oscar  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Louise Armstronga  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Glena Millera  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek orchestru Bennyho Goodmana  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek jazzové kapely  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Picassova portrétu  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Picassova Akordeonisty  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Picassovy sochy z Chicag  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Salvádora Dalího  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek fotografie Salvádora Dalího  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Stálosti paměti  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Dalího sochy Gala  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:  


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_06.03.42. Název výukového materiálu: OD PROSPERITY KE KRIZI – hospodářský rozkvět a nový životní styl ve světě Autor: Mgr. Pavla Rosyvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google