Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STAVEBNÍ TRUHLÁŘSTVÍ Konstrukce a výroba oken. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STAVEBNÍ TRUHLÁŘSTVÍ Konstrukce a výroba oken. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím."— Transkript prezentace:

1 STAVEBNÍ TRUHLÁŘSTVÍ Konstrukce a výroba oken

2 Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo materiálu: 04_03_32_INOVACE_19

3 SLOVNÍK POJMŮ OKEN Předmět: Stavební truhlářství Ročník: ND3 Jméno autora: Ing. Petr Fusek Škola: SPŠ Hranice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Petr Fusek. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR. Anotace: Prezentace obsahuje základní odborné pojmy z konstrukce a výroby oken včetně stručné vysvětlující charakteristiky. Klíčová slova: Viz slovník pojmů oken.

4 SLOVNÍK POJMŮ OKEN  EUROHRANOL – dřevěný lepený lamelovaný prvek ze 3 – 5 lamel zajišťující tvarovou stálost okenních rámů a křídel.  LAMELA – masivní přířez různých délek zbavený přirozených vad dřeva a pro délkové nastavování je opatřena klínovými ozuby.  LAMELA RADIÁLNÍ (vnější) – masivní přířez se sklonem letokruhů k ploše 60 – 90°.  LAMELA TANGENCIÁLNÍ (vnitřní) – masivní přířez se sklonem letokruhů k ploše 0 - 30°.

5  LAMELA FIXNÍ – masivní přířez bez vad délkově nenapojovaný ozuby.  LAMELA NAPOJOVANÁ – masivní přířez bez vad délkově napojovaný ozuby (estetický rozdíl).  PROFIL EUROHRANOLU – udává typ eurohranolu a jeho tloušťku h = 68, 78, 84 a 92 mm.  THERMOWOOD – dřevo tepelně (t = 200 °C) a vlhkostně upravené za účelem zlepšení trvanlivosti, fyzikálních a mechanických vlastností.

6  SMRK – dřevina lehká, pružná a pevná, nejvíce používaná na výrobu eurooken.  BOROVICE – dřevina s výraznější texturou, obsahuje více pryskyřice (odolná povětrnosti), vhodná pro tmavší odstíny.  DUB – dřevina tvrdá, pevná, odolná a nejlepší na výrobu eurooken, cenově dražší.  MERANTI – dřevina tropická s čárkovanou strukturou a dlouhým vláknem, dobře opracovatelná s vysokou tvarovou stálostí.

7  OKENNÍ RÁM – dřevěná obvodová konstrukce pevně ukotvená ve zdivu, na kterou je zavěšeno okenní křídlo.  OKENNÍ KŘÍDLO – dřevěná rámová konstrukce se sklem nejčastěji otevíravá nebo pevná.  OKENNÍ SLOUPEK – pevný svislý prvek rozdělující okenní rám na šířku.  OKENNÍ POUTEC – pevný vodorovný prvek rozdělující okenní rám na výšku.

8  OKENNÍ VLYS – povrchově opracovaný profilovaný dřevěný dílec přesné délky připravený k dalším výrobním operacím.  POLODRÁŽKA – vyfrézovaná část okenního vlysu umožňující vložení skla a jeho zasklení, příp. umožňuje dosedání křídla k rámu.  DRÁŽKA – vyfrézovaná část okenního křídla nebo rámu pro vložení celoobvodového kování, celoobvodového těsnění nebo umožňuje odvětrání.

9  ROHOVÝ SPOJ – pevný konstrukční spoj rámu nebo křídla zabraňující svěšení, nejčastěji řešen dvojitým čepem a rozporem nebo kolíky.  DVOJITÝ ČEP A ROZPOR – pravoúhlý rohový spoj okenního rámu a křídla vyrobený vyfrézováním čepu a rozporu, které do sebe zapadají a zajistí se lepidlem.  KOLÍKOVÝ SPOJ – pravoúhlý rohový spoj okenního rámu a křídla vyrobený vyvrtáním otvorů pro 2 - 4 bukové kolíky min. průměru 10 mm.  LEPIDLO D4 – vodovzdorné lepidlo odolné povětrnosti pro lepení okenního rámu a křídla.

10  JEDNODUCHÉ OKNO – skládá se z jednoduchého rámu, do kterého je vsazeno jedno křídlo s jednoduchým zasklením.  DVOJITÉ OKNO – skládá se z vnitřního a vnějšího rámu, které jsou spojené deštěním a vnitřního a vnějšího samostatného křídla.  ZDVOJENÉ OKNO – skládá se ze dvou slepených rámů a dvou sešroubovaných křídel se vzduchovou mezerou 40 mm.  EUROOKNO – skládá se z jednoduchého lamelovaného rámu a profilovaného lamelovaného křídla zaskleného dvojsklem nebo trojsklem.

11  DŘEVOHLINÍKOVÉ OKNO – kombinované eurookno z vnější strany oplášťované eloxovaným hliníkovým profilem proti povětrnosti.  OTEVÍRAVÉ OKNO – okno otevíravé kolem boční svislé osy (levé nebo pravé).  OTOČNÉ OKNO – okno otevíravé kolem středové svislé osy.  KYVNÉ OKNO – okno otevíravé kolem středové vodorovné osy.  SKLÁPĚCÍ OKNO – okno otevíravé dovnitř pomocí závěsů na spodním vlysu rámu.  VYKLÁPĚCÍ OKNO – okno otevíravé ven pomocí závěsů na horním vlysu rámu.

12  POSUVNÉ OKNO – okno otevíravé posunutím křídla vodorovně.  VÝSUVNÉ OKNO – okno otevíravé vysunutím křídla svisle.  KOMBINOVANĚ OTEVÍRAVÉ OKNO – okno otevíravé v kombinaci dvou způsobů, nejčastěji otevíravé – sklápěcí (OS).

13  KOVÁNÍ KONSTRUKČNÍ – zabezpečuje zavěšení, otevírání a uzavírání křídel (závěsy).  KOVÁNÍ VRCHNÍ – zabezpečuje ovládání křídel (kliky).  KOVÁNÍ CELOOBVODOVÉ – zabezpečuje ovládání křídel eurooken po obvodě křídel s několika uzavíracími body (válečky).  KOVÁNÍ SKRYTÉ – mechanismus kování je namontován mezi rám a křídlo pro lepší estetický dojem.

14  OKAPNICE RÁMOVÁ – hliníkový eloxovaný profil překrývající vodorovnou spáru mezi rámem a křídlem na vnější straně zabraňující zatékání dešťové vody.  OKAPNICE KŘÍDLOVÁ – hliníkový eloxovaný profil uchycený na spodní straně vlysu křídla z vnější strany.

15  PŘÍČKA MEZISKELNÍ – hliníkový členící profil vkládaný mezi skla u dvojskel.  PŘÍČKA NALEPOVACÍ – dřevěná lišta oboustranně nalepená na skle.  PŘÍČKA SKLODĚLÍCÍ – dřevěná příčka součástí okenního křídla rozdělující sklo na samostatné části.  PŘÍČKA PŘEDOKENNÍ – dřevěná příčka odnímatelně připevněná na vnější straně křídla.

16  POVRCHOVÁ ÚPRAVA – nástřik lazury nebo barvy za účelem estetického dojmu, ochrany před povětrnostními vlivy a snadné údržby.  RAL STUPNICE – stupnice několika odstínů barev, které překrývají přirozenou texturu dřeva.  IMPREGNACE – tlaková ochrana dřeva tekutou impregnační látkou za účelem prodloužení životnosti okna.  LAZUROVACÍ LAK – tenká vrstva nátěrové hmoty určitého barevného tónu chránící dřevo před škodlivými vnějšími vlivy.

17  BEZPEČNOSTNÍ SKLO – skládá se ze dvou a více vrstev skla spojených pružnou fólií s vysokou pevností a zabraňuje roztříštění skla.  GRAVÍROVANÉ SKLO – ploché sklo opracované výbrusy prohlubenin (gravíry) za účelem zvláštního efektu skla.  ORNAMENTÁLNÍ SKLO – ploché sklo opatřené viditelnými ornamenty, které propouští světlo, ale je neprůhledné.  PROTISLUNEČNÍ SKLO – sklo s ochranou proti slunečnímu záření zabraňující přehřívání vnitřních místností.

18  DVOJSKLO IZOLAČNÍ – dvě plochá skla hermeticky slepená k sobě distančním rámečkem s meziskelním prostorem vyplněným argonem nebo kryptonem pro zlepšení izolačních vlastností.  TROJSKLO IZOLAČNÍ – princip je stejný, pouze jsou k sobě pomocí distančních rámečků slepena tři skla s ještě lepšími izolačními vlastnostmi.  HEAT MIRROR („tepelné zrcadlo“) – izolační dvojsklo s použitím speciální meziskelní pokovené fólie nebo více fólií, které odráží teplo zpět ke zdroji.

19  DISTANČNÍ RÁMEČEK – speciální hliníkový, nerezový nebo plastový profil, kterým jsou k sobě hermeticky slepená jednotlivá skla a výsledkem je dvojsklo nebo trojsklo.  DEKOMPRESNÍ DUTINA – část funkční spáry mezi křídlem a rámem zajišťující odolnost proti průniku tlakové dešťové vodě.  DVOUSTUPŇOVÉ TĚSNĚNÍ – vzniká tehdy, jsou-li dešťová zábrana (okapnice) a větrová zábrana (těsnění) odděleny na samostatné funkční části.

20  STAVEBNÍ OTVOR – otvor ve zdivu stavby předepsaných geometrických rozměrů určený k osazení otvorové výplně (okna).  OSTĚNÍ – boční svislé části zdiva okenního otvoru.  PŘEKLAD – horní část okenního otvoru (nadpraží).  PARAPET – spodní část okenního otvoru (poprsník).

21  KOTVÍCÍ PLECH – ocelová pásková kotva s ušlechtilým povrchem připevněná z vnější strany k okennímu rámu a do zdiva.  TURBOŠROUB – kotvící šrouby s větším závitem připevňující skrz okenní rám do zdiva.  MONTÁŽNÍ PĚNA – vyplňuje 10 mm montážní mezeru mezi okenním rámem a ostěním, má izolační vlastnosti a odolává povětrnosti.  IZOLAČNÍ PÁSKY – hydroizolační, vzduchotěsné a parotěsné pásky těsnící montážní spáru mezi okenním rámem a ostěním.

22 Zdroje: KOČÍ, Ivan. Okna. 1. vydání. Praha: Grada Publishing s. r. o., 2000. MAREŠ, Jaroslav. Konstrukce stavebního truhlářství. 1. vydání. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury, 1982. Slovník pojmů dostupný na www.inkapo.cz [on line]. [cit. 7. 9. 2012]www.inkapo.cz Slovník pojmů dostupný na www.okna-dvere.cz [on line]. [cit. 7. 9. 2012]www.okna-dvere.cz Slovník pojmů dostupný z archivu autora


Stáhnout ppt "STAVEBNÍ TRUHLÁŘSTVÍ Konstrukce a výroba oken. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím."

Podobné prezentace


Reklamy Google