Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název projektu:ZŠ Háj ve Slezsku – Modernizujeme školu Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.3459 Oblast podpory: Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název projektu:ZŠ Háj ve Slezsku – Modernizujeme školu Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.3459 Oblast podpory: Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních."— Transkript prezentace:

1 Název projektu:ZŠ Háj ve Slezsku – Modernizujeme školu Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.3459 Oblast podpory: Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách Vzdělávání pro konkurenceschopnost č. výzvy 21, prior. osa 7.1. Počáteční vzdělávání Výuková oblast: Člověk a jeho svět Číslo materiálu: VY_12_INOVACE_279 Ročník: 5. Sada: Vlastivěda Druh: prezentace Autor: Mgr. Gregorová Vladana Název: Polsko Anotace: Prezentace o Polsku představuje tuto zemi z hlediska přírodních a hospodářských podmínek, osobností Polska, pamětihodností a jiných zajímavostí,.…Texty k podpoře čtenářské gramotnosti. Datum vytvoření: 14.9.2013 Datum ověření:

2

3 hlavní město: Varšava 1,7 mil.obyv. další města: Krakov, Lodž, Katovice, Štětín Rozloha: 312 700 km² obyvatelstvo: 38,6 milionu obyv. jazyk: polština měna: zlotý Členem NATO a EU. silné náboženské cítění – římskokatolická církev hlavní město: Varšava 1,7 mil.obyv. další města: Krakov, Lodž, Katovice, Štětín Rozloha: 312 700 km² obyvatelstvo: 38,6 milionu obyv. jazyk: polština měna: zlotý Členem NATO a EU. silné náboženské cítění – římskokatolická církev

4 převážně nížiny Středopolská nížina jih hornatý Krkonoše Vysoké Tatry MORSKÉ OKO – VYSOKÉ TATRY ústupkem ledovců- vznik mnoho jezer

5 PŘÍSTAV GDAŇSK všechny polské řeky tečou do Baltského moře Visla – protéká Varšavou Odra – přístav Štětín

6 MAZURSKÁ JEZERA obrovské vodní plochy ledovcových jezer lze proplouvat mezi nimi (propojeny přirozenými nebo umělými kanály) je zde nádherná příroda

7 polovinu Polska zabírá orná půda -brambory důležitou roli rybolov

8 Velké zásoby černého uhlí, železné rudy, soli a síry. Mnoho tepelných elektráren – znečišťují prostředí. Lodž – textilní a chemický průmysl. Výroba lodí a strojírenský průmysl. Velké zásoby černého uhlí, železné rudy, soli a síry. Mnoho tepelných elektráren – znečišťují prostředí. Lodž – textilní a chemický průmysl. Výroba lodí a strojírenský průmysl.

9 JAN PAVEL II. 1920 Wadovice Polsko – 2005 Vatikán od roku 1978 papežem – významný podíl na zhroucení komunistického režimu navštívil 129 zemí, byl velmi oblíbený Na jeho počest bylo pojmenováno několik míst. Dne 13. května 1981 byl na Jana Pavla II. spáchán atentát – papež byl vážně zraněn, ale přežil – atentátníka navštívil ve vězení a odpustil mu. Celkem 8 krát ho navštívil Dalajlama, s kterým projednával duchovní záležitosti.

10 MARIE CURIE - SKLODOWSKÁ dvojnásobná nositelka Nobelovy ceny – objevila radium a polonium narozena ve Varšavě 1867 Marie zemřela v 66 letech kvůli účinkům radiace, kterým byla po dlouhou dobu vystavena dvojnásobná nositelka Nobelovy ceny – objevila radium a polonium narozena ve Varšavě 1867 Marie zemřela v 66 letech kvůli účinkům radiace, kterým byla po dlouhou dobu vystavena FREDERIC CHOPIN polský skladatel vážné hudby - psal valčíky, mazurky, polonézy… sloup ve varšavském kostele Svatého kříže obsahuje urnu s Chopinovým srdcem polský skladatel vážné hudby - psal valčíky, mazurky, polonézy… sloup ve varšavském kostele Svatého kříže obsahuje urnu s Chopinovým srdcem

11 BOLESLAWIECKÁ KERAMIKA keramické nádobí modře zdobené výrobky keramika se nemaluje, ale razítkuje každý kus je originál na jeden kus – několik tisíc razítek keramické nádobí modře zdobené výrobky keramika se nemaluje, ale razítkuje každý kus je originál na jeden kus – několik tisíc razítek

12 Nedaleko Krakova se nachází obec, která se jmenuje Wieliczka. Už po staletí se tady ze země těží sůl. V 19. stol. polští horníci vytesali 100 metrů pod povrchem země ze zeleně se třpytící soli veliký kostel, měřící na délku 35 metrů a na šířku 18 metrů, vysoký 12 metrů.V solných stěnách vyobrazili biblické scény a dokonce i známý obraz Leonarda da Vinci „ Poslední večeře“. Dnes je Wieliczka jedním z nejnavštěvovanějších míst v Polsku. Velké množství návštěvníků ale představuje pro solné sochy nebezpečí – vydechují vodní páru a sůl se tak rozpouští. Nedaleko Krakova se nachází obec, která se jmenuje Wieliczka. Už po staletí se tady ze země těží sůl. V 19. stol. polští horníci vytesali 100 metrů pod povrchem země ze zeleně se třpytící soli veliký kostel, měřící na délku 35 metrů a na šířku 18 metrů, vysoký 12 metrů.V solných stěnách vyobrazili biblické scény a dokonce i známý obraz Leonarda da Vinci „ Poslední večeře“. Dnes je Wieliczka jedním z nejnavštěvovanějších míst v Polsku. Velké množství návštěvníků ale představuje pro solné sochy nebezpečí – vydechují vodní páru a sůl se tak rozpouští.

13 Wieliczka – Leonardo da Vinci „ Poslední večeře“

14 Pověst: sůl je nad zlato - Wieliczka Na počátku všeho stála ve 13.století královna Kinga, dcera uherského krále, která si vzala za manžela polského knížete B.Nesmělého. Když se 13. letá princezna chystala do Krakova na zásnuby, zvažovala, co má vzít s sebou darem. Věděla, že Polsko je země bohatá, ale že je tady nedostatek soli. Její otec, uherský král, vlastnil několik solných dolů a tak ho poprosila, aby jí jeden důl dal věnem, a tak důl dostala. Před odjezdem do Polska šla ke svému dolu a hodila do jeho hlubin prsten. Když přijela do Krakova, nechala v jeho blízkosti hloubit studny. V hloubce několika metrů objevili kopáči krystaly soli a v jednom z těch krystalů byl prsten. Tak tedy sůl přicestovala z Uher do Polska.

15 GDAŇSK - z fontány prý tekla slavná gdaňská vodka - ve městě se nachází Mariánský kostel – největší cihlová stavba na světě – při bohoslužbě až 20 tis. věřících. - ve městě najdeme radnici se zvonkohrou, vedle radnice stojí Neptunova fontána a za ní nejkrásnější dům na náměstí – Dvůr krále Artuše MARIÁNSKÝ KOSTEL

16 VARŠAVA – KRÁLOVSKÝ HRAD je starý necelých 40 let byl vybudován ze soukromých sbírek – stejně jako na N.D.

17 VARŠAVA – PALÁC KULTURY A VĚDY uprostřed Varšavy – dělí obyvatelé polské metropole na dvě poloviny -ti co berou stavbu jako symbol města a na ty, co jí nenávidí -stavba trvala 3 roky -vysoká 231 m - výtah jede rychlostí 114 m za 20 s.

18 VARŠAVA – PARK LAZIENKI muzeum pod širým nebem leží ve středu Varšavy do parku pouze svátečně nejvýznamnější stavbou je palác na ostrově

19 ÚKOL: doplň věty 1.Varšava - _______ hrad je starý necelých _____ let. 2. _________ - ve městě najdeme radnici se zvonkohrou. 3. Varšava – palác ________ a ____________ dělí obyvatele metropole na dvě poloviny, na ty, co stavbu milují a na ty, kteří ji ______. 4. BOLESLAWIECKÁ ____________ se modře zdobí a každý kus je originálem. 5. Varšava – park ___________ je muzeem pod širým nebem.

20 1.Varšava – Královský hrad je starý necelých 40 let. 2. Gdaňsk- ve městě najdeme radnici se zvonkohrou. 3. Varšava – palác kultury a vědy dělí obyvatele metropole na dvě poloviny, na ty, co stavbu milují a na ty, kteří ji nenávidí. 4. BOLESLAWIECKÁ keramika se modře zdobí a každý kus je originálem. 5. Varšava – park Lazienki je muzeum pod širým nebem.

21 https://cs.wikipedia.org/wiki/Maria_Curie- Sk%C5%82odowska#mediaviewer/File:Marie_Curie.jpghttp://www.army- shop.cz/img_produkty/nejvetsi/polsko16764velka.jpg http://studyabroadpoland.com/wp- content/uploads/2011/03/Pl_gdansk_zuraw_dlugiepobrzeze2006.jpg http://www.chytej.cz/foto/forum/2007/img2010.jpg https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1lovsk%C3%BD_hrad_(Var%C5%A1ava)#mediaviewe r/File:Zamek_krolewski_warszawa.jpg https://cs.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A9d%C3%A9ric_Chopin#mediaviewer/File:Chopin,_b y_Wodzinska.JPG http://www.keramika-emati.sk/boleslawiec/pictures/ofirme004.jpg http://exeterinternational.co.uk/media/images/Wieliczka_Chapel_thumb.jpg https://cs.wikipedia.org/wiki/Soln%C3%BD_d%C5%AFl_Wieliczka#mediaviewer/File:Wielic zka-daVinci.jpg https://cs.wikipedia.org/wiki/Pal%C3%A1c_kultury_a_v%C4%9Bdy#mediaviewer/File:Russia n_cake_-_Warsaw_._Pastel_ruso._Varsovia..jpg https://cs.wikipedia.org/wiki/Gda%C5%88sk#mediaviewer/File:Gdansk_Glowne_Miasto.jpg http://www.simplepastimes.com/prod_images_blowup/10204.JPG https://cs.wikipedia.org/wiki/Polsko#mediaviewer/File:Krak%C3%B3w_-_Sukiennice_1.jpg. Použité odkazy: Obrázky:


Stáhnout ppt "Název projektu:ZŠ Háj ve Slezsku – Modernizujeme školu Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.3459 Oblast podpory: Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních."

Podobné prezentace


Reklamy Google