Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hrad Kost. Tvrdý jako kost Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Oblíbená legenda.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hrad Kost. Tvrdý jako kost Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Oblíbená legenda."— Transkript prezentace:

1 Hrad Kost

2 Tvrdý jako kost Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Původ hradu se datuje do 13. století a stavba byla pravděpodobně započata Benešem z Wartenberka, který nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost.

3 Pověst:Hladové hradní zdi Povídá se, že za husitských válek se Žižka dostal až ke Kosti. Už to bylo nějaký čas, co jeho vojáci marně útočili na mohutné hradby. Pánové z Kosti neúnavně odráželi nové a nové útoky, až si jednooký velitel uvědomil, že silou nic nezmůže. Rozhodl se nechat posádku hradu vyhladovět a zaútočit, až půlka pomře a druhá bude tak zbědovaná, že se nezvedne na nohy, natož aby vzala do rukou zbraně. Husitské vojsko rozložilo tábor v údolí a zpřísnilo stráže. Číhali na kohokoli, kdo by se chtěl z hradu dostat ven. Pochmurný mrak zkázy se snesl nad Kost a veškerá hradní posádka se chtě nechtě dala na dietu.

4 Skalní vdovy Nedaleko Kosti se nachází bývalé skalní obydlí zvané „U slepé Barky“. Na přelomu 19. a 20. století tu žily dvě vdovy. Po smrti svých manželů trpěly chudobou a své příbytky si vytvořily právě ve skále v podhradí. Chudoba v tomto kraji nebyla nic výjimečného, a proto se k bydlení využívalo čehokoliv, co příroda poskytovala. Skála se světničkou je za hradem Kostí nedaleko Černého rybníka dodnes a stařenky tu bydlely až do 1. světové války.

5 Rody V letech 1497-1524 sídlili na Kosti Šelmberkové, kteří přestavěli západní křídlo. Do poloviny 16. století byl ještě při cestě do hradu vystavěn tzv. Bibernštejnský palác. Za Lobkoviců (do roku 1576) vznikly v předhradí hospodářské budovy, opevněné a přičleněné k vlastnímu hradu. V rozlehlých síních návštěvníky zaujmou především četné zbraně ze 17. až 19. století, které však nesouvisejí přímo s příslušníky rodu Kinských, které můžeme vidět na obrazech. Pozoruhodná je dále černá kuchyně.

6 Dědictví Albrecht z Valdštejna koupil Kost a plánoval její přestavbu na venkovské sídlo, ale jeho plány byly roku 1634 jeho smrtí. Hrad se stal majetkem rodu Černínů, ale v tomto období byl hrad zchátralý a pokoje byly používány jako sýpky. Poté byl hrad prodán Kazimíru Netolickému z Eisenberku, který změnil Kost a její okolní pozemky v Fidecommisso. Kazimír Netolický z Eisenberku byl muž skromného původu, šikovný, vypracoval se z barona na hraběte a stal se důležitou postavou na českém královském dvoře. Ve své podstatě byl, ale nešťastným člověkem. Jeho syn neměl žádné děti a Fidecommossino bylo předurčeno k předávání z jednoho rodu na druhý, po ženské linii z důvodu nedostatku mužských dědiců. Každá z dědiček si pak přidala ještě ke svému vlastnímu jménu příjmení Netolický. V roce 1879 zdědil Ital Flamino dal Borgo hrad Kost po své matce Wratislaw - Netolické a přidal si příjmení Netolický s hraběcím titulem ke svému vlastnímu jménu. Flamino dal Borgo se naučil česky a vydal se na cestu do nové cizí země, aby si prohlédl svůj nový majetek.

7 První dědic V roce 1456 se Jan Zajíc z Hazmberku stal majitelem hradů Kosti, Trosek a Skalního Hradu a zúčastnil se povstání proti Králi Jiřímu z Poděbrad. Roku 1490 jeho syn prodal Kost a Trosky Nejvyššímu kancléři Království českého Schellenberkovi. Kost byla zaplavena dluhy a roku 1542 hrad koupil Jan Biberstein. Jan Biberstein nechal přistavět renesanční křídlo s velkou kuchyní podél cesty, která vedla k hradu. Jan Biberstein byl bezdětný zdědila Kost jeho neteř se svým manželem Kryštofem Popelem z Lobkovic, který s ní často pobýval právě na hradě Kost. Kryštof Popel z Lobkovic nechal přistavět pivovar Lobkovický palác a další hospodářské budovy, jež byly opevněny a připojeny k hradu.

8 Hrůzostrašná inkvizice Když se člověk dívá na Goyovy přízraky režiséra Miloše Formana, nechce se mu věřit, že vůbec kdy mohlo být útrpné právo praktikováno. Bylo jedno, zda se člověk přiznal hned (i když čin třeba vůbec nespáchal) nebo tvrdošíjně zapíral – pach mučírny okusil tak jako tak. Přitom šlo často o „delikty“, nad nimiž dnes kroutíme hlavou. Byl jsi Žid? Choval ses jinak, než ostatní? Lidem se zdálo, že tvá duše propadla ďáblu? Odmítal jsi jít vepřové? Na šibenici s tebou!

9 Mučení na sto způsobů Když člověk poslouchá, jakých různých způsobů používalo středověké „právo“, aby z viníka dostalo přiznání, mrazí mu v zádech. V mučírně byl odsouzenec podroben útrpnému výslechu, který ho měl dohnat (a takřka vždy dohnal) k přiznání – ať už bylo jakkoli absurdní. Začínalo se bolestivým svazováním a následovalo takzvané suché trápení, při němž byl vězeň tažen na skřipci. Když byly končetiny vykloubeny a svaly poškozeny, mohl kat přejít ke světlému trápení, které spočívalo v pálení těla svazkem hořících svíček. K drcení kostí sloužily palečnice a španělské boty.

10 Jak se žilo katům? Špinavou práci musel někdo oddřít. Byli potřeba lidé, kteří odsouzené přikolíkovali k zemi, rozčtvrtili je sekyrou nebo oběsili na šibenici, případně na výstrahu zavřeli do pranýře se zahanbující cedulkou kolem krku nebo hruškou v puse. Katové museli mít silné žaludky a není divu, že je nikdo neměl moc v lásce. Popravčí žili mimo společnost a tvořili zvláštní skupinu měšťanů. Své domky měli na okraji města a svoji práci dělali za úplatu. Paradoxní je, že si obvinění, kteří na to měli, museli své mučení a případnou popravu zaplatit sami.

11 Otázky 1)Husité se pokoušeli dobýt hrad Kost pod vedením: a)Žižky b)Piovi Kinském c)Alberta z Vlatštejna

12 Husité dobývali hrad Kost pod vedením Žižky.

13 2) Kdo v letech 1497-1524 přestavěl západní křídlo hradu: a)Husité b)Šelmberkové c)Tudorovci

14 Západní křídlo hradu přestavěli Štelmberkové.

15 3) Hrad je datován do 13.století, stavba byla započata : a)Benešem z Wartenberka b)Albrechtem z Valtštejna c)Janem Zajícem z Haznberku

16 Hrad je datován na 13.století, kdy jeho stavbu započal Beneš z Wartenberku.

17 4) Jak se říkalo v inkvizici (hrůzostrašné inkvizici) právu? a)doznávací právo b)dostihové právo c)útrpné právo

18 V inkvizici bylo pouze útrpné právo.

19 5) Od koho dostávali katové peníze za popravu a mučení ? a)Od inkvizice b)Od panovníka c)Od obviněného

20 Katové dostávali zaplaceno za svou práci od obviněného.


Stáhnout ppt "Hrad Kost. Tvrdý jako kost Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Oblíbená legenda."

Podobné prezentace


Reklamy Google