Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Verb + -ing Verb + infinitive. NÁZEV ŠKOLY: Gymnázium Lovosice, Sady pionýrů 600/6 ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1073 NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_4B_15_Verb.patterns.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Verb + -ing Verb + infinitive. NÁZEV ŠKOLY: Gymnázium Lovosice, Sady pionýrů 600/6 ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1073 NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_4B_15_Verb.patterns."— Transkript prezentace:

1 Verb + -ing Verb + infinitive

2 NÁZEV ŠKOLY: Gymnázium Lovosice, Sady pionýrů 600/6 ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1073 NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_4B_15_Verb.patterns TÉMA SADY: Gramatická cvičení z angličtiny ROČNÍK: tercie DATUM VZNIKU: březen 2014 AUTOR: Mgr. Lucie Kučerová

3 * prezentace se zabývá základy použití infinitivních a gerundiálních vazeb sloves v angličtině a je určena pro interaktivní tabuli * na snímcích číslo čtyři, pět, šest a je využito animace k představení problematiky slovesných vazeb; při kliknutí na obdélníky se objeví slovesa, která se pojí s danou vazbou; tímto vzniká prostor pro interakci žáků, kteří sloveso nejprve sami odhalí v zobrazené příkladové větě * snímek osm obsahuje první cvičení; úkolem studentů je použít daná slova k vytvoření vět o svém životě za užití prezentovaných slovesných vazeb; v případě nutnosti je možné kliknout na panáčka s žárovkou, který spouští animaci příletu pomocné tabulky * snímek devět zahrnuje druhý úkol, v němž mají žáci reagovat na dané situaci užitím slovesných vazeb; zpětná vazba je zajištěna animací, při níž se po kliknutí na obdélníky objeví správná odpověď

4 These verbs are followed by an –ing form: enjoy Mark enjoys swimming. imagine I can‘t imagine studying overnight. don‘t mind Our dog doesn‘t mind sleeping outside. finish Have you finished reading the book?

5 These verbs are followed by an infinitive form: want We want to try it again. promise I promised to come. agree Monica agreed to call back. decide We have decided to leave earlier. refuse James refused to help me. forget I always forget to lock the door. offer Will offered me to use his phone. need I need to see the dentist.

6 These verbs can have the –ing form or an infinitive: like I like playing/to play golf. love Henry loves riding/to ride a horse. hate Our cat hates being/to be alone. try Have you tried eating/to eat sushi? prefer He prefers reading/to read fantasy books. start Mary started playing/to play the piano. adore She adores cooking/to cook.

7 These verbs can have either the –ing form or an infinitive, but the meaning is different: stop to do stop doing We stopped to say hello to Emma. She stopped smoking. remember to do remember doing I never remember to do my homework in time! I remember playing fotball with my cousin when we were about 5. It was great!

8 Write sentences about yourselves. Use the clues (DO should be replaced by another suitable verb): 1 have finished / do 2 remember / do as a child 3 like / do on Sundays 4 have decided / do at the weekend 5 have always wanted / do 6 enjoy / play 7 have promised / do 8 sometimes forget / do TO-INGTO/- ING TO … -ING want promise agree decide refuse forget offer need enjoy imagine don‘t mind finish love like hate prefer try start adore stop to do (because of) stop doing (finish) remeber to do (task) remeber doing (memory)

9 Read what people say and complete the sentences. 1 I‘ll do my homework now. John decided … to do his homework. 2 We went skiing. It was great! Danny enjoyed … going skiing. 3 No more chocolate! Mike is going to stop … eating chocolate. 4 I told Kate about the trip. I remembered … to tell Kate about the trip 5 Stop at the supermarket and I‘ll do some shopping. We stopped at the supermarket … to do some shopping. 6 I‘ll help you. Terry promised … to help me. 7 Oh no! You haven‘t sent the letter! I forgot … to send the letter.

10 V prezentaci byly použity obrázky z galerie Microsoft office, včetně webu Office.com.


Stáhnout ppt "Verb + -ing Verb + infinitive. NÁZEV ŠKOLY: Gymnázium Lovosice, Sady pionýrů 600/6 ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1073 NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_4B_15_Verb.patterns."

Podobné prezentace


Reklamy Google