Prezentace na téma: "VELKÁ PARDUBICKÁ PŘED 140 LETY A DNES."— Transkript prezentace:

1 VELKÁ PARDUBICKÁ PŘED 140 LETY A DNES

2 KAM DÁL? Historie Graf nejúspěšnějších Seznam překážek Zajímavosti
Současnost

3 HISTORIE Na počátku byly hony - vyšší šlechta oblečená do barevných kabátců na koních pronásledovala zvěř a překonávala přitom různé přírodní překážky V Pardubicích byla první závodní dráha vybudována v roce 1856 První Velká pardubická se běžela 5. listopadu 1874 o 8000 zlatých Startovalo 14 koní, ale do cíle jich doběhlo 7 Od 5. listopadu 1874 se Velká pardubická běhá každý rok

4 GRAF NEJÚSPĚŠNĚJŠÍCH

5 SEZNAM PŘEKÁŽEK Kamenná zeď Živý plot (po startu) Hadí příkop
Velký vodní příkop Malý Taxisův příkop Velké zahrádky Suchý příkop (za lesem) Proutěná překážka Živý plot (u hangáru) Velký anglický skok Suchý příkop (mezi břízkami) Havlův skok Proutěné překážky Živý plot (po startu) Živý plot s příkopem Malý vodní příkop Velký Taxisův příkop Irská lavice Popkovický skok Francouzský skok Malé zahrádky Anglický skok Prodloužený Taxisův příkop Živý plot – seskok Živý plot Poplerův skok

6 ZAJÍMAVOSTI Dostih má pouze jednoho rekordmana – koně Železníka, který vyhrál čtyřikrát Časový rekord z roku 2008 – 8:59,9 min (bělka Sixteen s žokejem Bartošem) V roce 1909 dostih nedokončil žádný kůň Jedinou ženou, která zvítězila ve Velké pardubické, byla Lata Brandisová v roce 1907 s klisnou Normou

7 SOUČASNOST Dnes se Velká pardubická koná vždy druhou říjnovou neděli.
Dráha dostihu měří 6900 metrů Má celkem 31 překážek, koně běží přibližně 9–10 minut. Na startu se setká asi 15 až 20 koní Ve Velké pardubické mohou startovat pouze šestiletí a starší koně